שאלות מצויות לפני קניית תפילין

לצערנו, יש הרבה תקלות בתפילין המוגדרות כ"כשרות".

קורה לא מעט שהסופר כותב את התפילין מהר מידי, ומספיק שיפספס פרט קטן שלא התגלה בבדיקה המהירה של מגיהי ה'כשר' וח"ו כשרות התפילין כבר בסימן שאלה גדול…

צריך לזכור, שישנן הלכות רבות בכתיבת כל אות ואות בפני עצמה!

לדוגמא האות י' (שמופיעה כ-300 פעמים בתפילין!!!), אם הרגל שלה קצת ארוכה מדי היא תיראה כמו אות ו' ותיפסל, אם היא קצרה מדי , או שחסר העוקץ  שלה, וכן אם היא נוגעת באות אחרת או רחוקה מדי מהאותיות הסמוכות לה – התפילין פסולות!

בנוסף, כשאנחנו עושים מצווה, זה כמו מתנה שאנחנו נותנים לאלוקים, וכשנותנים מתנה ורוצים לכבד,  מביאים מתנה מפוארת, יפה ומהודרת, ולא מנסים רק לצאת ידי חובה.

  1. 99% כשר = 100% פסול. תפילין שאינן איכותיות עלולות להיפסל במשך הזמן מבלי שאף אחד ישים לב, וכך נפספס את המצווה החשובה ואף ניכשל ח"ו בברכות רבות לבטלה. 
  2. תפילין מניחים יום יום, בחום ובקור, באוויר לח ויבש, ולפעמים גם בתנאי שטח לא אופטימליים. לכן כדאי להשקיע במוצר איכותי, עמיד וחזק.
  3. כמו בהרבה מוצרים אחרים – לקנות בזול עולה ביוקר. רוב מי שקונה תפילין פשוטות, אחרי תקופה מסוימת הוא מצטער על כך , ומחליף אותם לסוג איכותי ומהודר יותר. 

קודם כל אף פעם לא נדע מתי יפתח ליבו ויחליט לקיים המצווה. וגם אם לא יניח בינתיים, אם הוא ידע שיש לו תפילין מהודרות ויקרות, הוא ישמור אותם בארון בצורה מכובדת וידע שמתי שירצה להניח, יש לו אותם.

אם נקנה תפילין טובות, ולא רק מה שהכי בזול, הנער יבין שתפילין זה דבר חשוב, סמל העם  היהודי והקשר שלו עם אלוקים והמצוות.

הוא  יבין שמצוות התפילין חשובה ויקרה לנו ושאכפת לנו שגם הוא ישתדל בה.

אם נתאמץ ונשקיע ברכישת תפילין מהודרות לילדינו, הם יעריכו את זה, יחשיבו יותר את התפילין  וישתדלו יותר להניח אותם.

  1. חשוב לקנות ממקור מוסמך ונאמן שמכיר סופרים יר"ש, מפקח עליהם לראות שהכתב מדוקדק הלכתית ומפיק מהם את המקסימום, ממש כמו בפיקוח בניה ובבקרת ייצור, גם בתפילין חשוב שתהיה ביקורת חיצונית.
  2. כדאי לבקש מהמוכר לקבל את הפרשיות עצמן (או לפחות צילום שלהן) ולשאול את חוות דעתו של הרב המקומי אם הם כתובים כראוי, בדרך כלל הרב גם מתמצא במחירים ויחווה דעתו אם המחיר הוגן לתמורה. 

לרוב, ניתן לקבל טלפון של המשגיח במפעל וכדאי מאוד לברר אצלו על רמת ההשגחה והייצור. אפשר גם להתייעץ עם בעלי מקצוע בתחום (כמו מכניסי פרשיות למשל) ולשאול אותם איזה מפעל מייצר בתים איכותיים.

ניתן לקבל טלפון של בעלי מקצוע בכל מכוני הסת"ם . (כמובן שאין טעם לברר אצל הסוחר עצמו כיוון שברור שהוא ימליץ דווקא על מה שהוא מוכר).

ככל שהכתב יותר מדויק – הוא יותר יקר. הרי הכל נעשה בעבודת יד אומנותית ודייקנית שמאחוריה מאות הלכות היורדות לפרטי פרטים, שהכתיבה על פיהן מאיטה מאד את תהליך הייצור ומצמצמת את הכמות הסופית הניתנת למכירה.

כמובן שגם בבתי התפילין יש הבדלי איכות גדולים. בית טוב נעשה בתהליך ממושך ומחזיק לעד, לעומת בתים מאיכות ירודה שאינם מחזיקים מעמד ובדרך כלל מתחילים להתקלקל לאחר תקופה קצרה.

לכן סופרים שכותבים במהירות ומפעלים המייצרים ללא הקפדה ראויה ובקרה אמיתית, יכולים לייצר הרבה יותר זוגות תפילין וכמובן למכור אותם בזול יותר, אך התוצאות – בהתאם.

בכתב אשכנזי זמן הכתיבה הוא  בכ-30% יותר מהספרדי 
יש הבדל משמעותי באופן הכתיבה בין הכתיבה האשכנזית לכתיבה  הספרדית
צורת האותיות בכתב האשכנזי יותר עגולה  ומצויירת וחלק מאברי האותיות צריך לכתוב פעם נוספת כדי להגיע לצורתם הנכונה 
לאומת זאת הכתיבה הספרדית הינה יותר מרובעת פשטנית וקווית
וגם יש להוסיף עוקצים נוספים באותיות מסוימות בכתב האשכנזי.